Dla kogo są lokaty jednodniowe?

Lokaty bankowe stały się już częścią naszego systemu oszczędzanie i bardzo wielu klientów banków korzysta z nich przynajmniej raz do roku. Najczęściej wybieramy lokaty bankowe krótkoterminowe, które trwają od jednego miesiąca do trzech. Niewielu z nas jednak wie, że istnieją lokaty jednodniowe.

Lokaty jednodniowe są specyficznym rodzajem produktów, które łączą w sobie zalety tradycyjnych lokat, kont oszczędnościowych i lokat o dziennej kapitalizacji

To standardowe lokaty bankowe, które różnią się od innych tylko okresem, na jaki składamy depozyt do banku. Trwa on dokładnie dwadzieścia cztery godziny. Dodatkowym plusem tego typu lokaty jest to, że założenie lokaty jednodniowej gwarantuje nam, że nie będziemy zmuszeni do zapłacenia podatku od zysków kapitałowych. W związku z faktem, iż odsetki z depozytu nie przekraczają 2,50 groszy, podatek zaokrągla się do zera. To właśnie z tego powodu istnieje ograniczenie co do maksymalnej kwoty lokaty jednodniowej – najczęściej jest to kwota do piętnastu tysięcy złotych. Myli się jednak ten, kto uważa, że zarobek nie jest tu wart zachodu i więcej czasu spędzimy na samym zakładaniu lokaty, niż zarobimy. Większość ofert skonstruowana jest tak, że istnieje możliwość automatycznego rolowania inwestowanych środków. W rezultacie wielokrotnie zakładana lokata jednodniowa przyjmuje postać lokaty długoterminowej o dziennej kapitalizacji.

Polecane  Czy lokaty są opłacalne?

Olbrzymią zaletą takiej lokaty jest to, że w przeciwieństwie do innych lokat bankowych, tutaj mamy cały czas dostęp do własnych pieniędzy

Po dwudziestu czterech godzinach możemy wypłacić część środków i nie musimy się obawiać, że stracimy odsetki, na które pieniądze pracowały przez trzy miesiące lub dwa lata. Wcześniejsze zerwanie lokaty skutkuje jedynie utratą odsetek naliczonych za ostatni dzień, nie zaś za dłuższy okres. Drugą z najważniejszych zalet jest fakt, że średnie oprocentowanie tego typu lokat jest znacznie wyższe niż w przypadku kont oszczędnościowych, które charakteryzują się taką samą dostępnością do oszczędności.