Kredyt gotówkowy czy samochodowy?

Kredyt gotówkowy czy samochodowy?Planujesz zakup nowego samochodu? A może potrzebujesz drugiego pojazdu dla rodziny? Teoretycznie nic prostszego. Wystarczy wybrać się do dealera samochodowego i dokonać zakupu. Problem pojawia się, kiedy zabraknie nam gotówki na nowy pojazd.

W takim przypadku do naszej dyspozycji zostaję oddany kredyt w banku. Możemy go wziąć w formie kredytu gotówkowego lub jako kredyt samochodowy. Który z nich będzie w przypadku odpowiedniejszy?

Z pewnością łatwiej jest nam wziąć kredyt gotówkowy. Wystarczy jedynie przygotować dowód tożsamości oraz dostarczyć do banku zaświadczenie o zarobkach. Jeśli jesteśmy osobą prowadzącą samodzielną działalność gospodarczą, musimy też się liczyć z koniecznością przyniesienia zaświadczenia z urzędu skarbowego oraz zakładu ubezpieczeń społecznych, że nie zalegamy w tych instytucjach ze składkami oraz podatkami. Tymczasem kiedy staramy się o kredyt samochodowy, musimy jeszcze dostarczyć wszystkie dokumenty związane bezpośrednio z kupowanym przez nas pojazdem. Chodzi oczywiście o dokumenty samochodu, a także kopię umowy kupna sprzedaży, którą zawarliśmy z odpowiednim punktem sprzedaży.

Dodatkowo kredyt samochodowy możemy przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu i nie wolno nam z jego części finansować innych wydatków. Kredyt gotówkowy możemy zaś przeznaczyć na dowolny, wybrany przez nas cel.

Dlaczego warto wziąć kredyt samochodowy?

Dlaczego zatem mielibyśmy w ogóle rozważać wybór kredytu samochodowego? Jest kilka powodów, dla których warto to uczynić. Przede wszystkim kredyt samochodowy jest dużo korzystniej oprocentowany. Bank ma tu większą pewność, że kredyt zostanie zwrócony, gdyż do momentu, kiedy nie zostanie spłacony, to bank jest posiadaczem pojazdu, który kupiliśmy. Dodatkowo bank jest bardziej liberalny w podejściu do źródeł dochodu niż w przypadku kredytu gotówkowego. Najpewniej zaakceptuje nie tylko zaświadczenia o naszych zarobkach, ale też od osób, które nie muszą być nawet z nami spokrewnione oraz te pochodzące z zagranicy. Jedynym ograniczeniem, które musimy brać pod uwagę, jest wiek samochodu. Bank nie zgodzi się bowiem udzielić nam kredytu na pojazd, który nie będzie się nadawał do użytku lub będzie za stary.

Polecane  Wybieramy lokatę bankową