Kredyt samochodowy vs leasing - kto zwycięzcą w tym pojedynku?

Zaciąganie kredytu samochodowego jest opcja bardzo wygodną dla przyszłego właściciela danego auta. Niskie oprocentowanie, przyjazne kredytobiorcy warunki zaciągnięcia zobowiązania – wszystkie te cechy kredytu samochodowego są bardzo kuszące dla Klienta.

Istnieją jednak inne, konkurencyjne względem tej formy kredytowania, sposoby na sfinansowanie zakupu nowego (i drogiego) pojazdu. Jest nim leasing. W praktyce jednak, leasing jest mniej korzystnym rozwiązaniem niż kredyt samochodowy. Poniżej przedstawimy dlaczego…

  1. Wysokość zaciągniętego zobowiązania. W przypadku kredytu samochodowego, jego wysokość może być praktycznie dowolna. Oczywiście przed udostępnieniem pieniędzy bank sprawdzi naszą zdolność kredytową ale jest mało prawdopodobne, by przeciętnie zarabiający Kowalski nie otrzymał tego kredytu W przypadku gdy wybieramy leasing, musimy zdecydować się na zakup pojazdu o wartości co najmniej 50 tysięcy złotych. To trochę dużo. A co jeśli wybierzemy auto, którego cena wyniesie 40 tysięcy???
  2. Za pomocą kredytu samochodowego, możemy sfinansować zakup każdego samochodu, zakupionego z dowolnego źródła. Z kolei oferty leasingowe dotyczą wyłącznie samochodów zakupionych na fakturę VAT – co dla wielu nabywców może być sporym utrudnieniem.
  3. Gdy spłacimy kredyt samochodowy, kredytowany samochód staje się automatycznie naszą własnością. W przypadku leasingu teoretycznie też, choć droga ku temu jest znacznie bardziej skomplikowana i często nie taka oczywista.
  4. Przynajmniej teoretycznie sprzedaż auta na które zaciągnęliśmy kredyt samochody (i aktualnie nadal go spłacamy) jest możliwa. Bank jako podmiot wpisany do karty pojazdu ma prawo decydować o sprzedaży pojazdu. W przypadku leasingu, nie możemy tego zrobić. Dopiero po ustaleniu pełnej własności nad autem (po zakończeniu spłat rat leasingowych) samochód możemy sprzedać.
Polecane  Karta kredytowa - najważniejsze pojęcia

Jak widać, kredyt samochodowy ma ogromną przewagę nad leasingiem. Klient korzystający z takiego kredytu ma znacznie więcej praw, niż w przypadku oferty leasingowej.