Leasing samochodu używanego

Szukasz szybkiego, niedrogiego, opłacalnego sposobu na sfinansowanie używanego auta? Sięgnij po leasing. W artykule omówimy jego najważniejsze zalety. Podpowiemy także, kto najbardziej skorzysta na takiej formie finansowania.

Leasing jest nowoczesną, atrakcyjną ekonomicznie formą finansowania środków trwałych. Choć przedmiotem umowy leasingowej może być sprzęt medyczny, komputerowy, meble, a nawet nieruchomości, największy odsetek stanowią te finansujące auta osobowe. Jak wskazują dane udostępnione przez Związek Polskiego Leasingu, w okresie od stycznia do września 2021 roku wartość umów leasingowych, których przedmiotem były takie pojazdy, wyniosła 250 008,9 mln zł. To aż o 38% więcej niż w tym samym okresie 2020 roku!

Czym jest leasing?

Leasing to forma finansowania, gdzie na mocy zawartej umowy leasingobiorca może korzystać z przekazanego przez leasingodawcę środka trwałego (np. nowego lub używanego auta) w zamian za regulowanie rat leasingowych. Formalnym właścicielem przedmiotu umowy przez cały okres jej trwania pozostaje leasingodawca. Choć dla wielu osób może być to sporą wadą, warto spojrzeć na tę kwestię z innego punktu widzenia. Jeśli sięgniesz po leasing operacyjny (najpopularniejszy w przypadku finansowania pojazdów), po zakończeniu umowy będziesz mógł wykupić pojazd na własność lub zwrócić go leasingodawcy, bez kosztów i żadnych konsekwencji.

Dla kogo leasing?

Leasing jest usługą skierowaną przede wszystkim do przedsiębiorców — właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek. To właśnie oni odczują największe korzyści z zawarcia umowy leasingowej. O jakie korzyści chodzi?

Polecane  Lokata czy konto, czyli jak zacząć oszczędzanie?

Leasing aut używanych — dlaczego warto?

Leasing aut używanych niesie za sobą szereg korzyści. Oto najważniejsze:

  • optymalizacja podatkowa. Sięgając po kredyt samochodowy, możesz wliczyć w koszty jedynie odsetkową część raty. W przypadku leasingu zmniejszysz podstawę opodatkowania nie tylko o odsetki, ale także o kapitał i czynsz inicjalny (opłatę wstępną). Odliczysz także koszty eksploatacyjne (wydatki na benzynę, serwis, opony etc.)* oraz podatek VAT. W zależności od sposobu użytkowania auta – 100 lub 50% (przy tej opcji nieodliczone 50% staje się kosztem uzyskania przychodu i obniża podatek dochodowy);
  • elastyczne warunki. Ogromną zaletą leasingu jest możliwość precyzyjnego dostosowania parametrów do potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorców. W praktyce oznacza to, że leasingobiorcy mogą samodzielnie (na tyle, na ile pozwala na to elastyczność leasingodawcy) decydować o wysokości miesięcznej raty, czynszu inicjalnego i kwoty wykupu;
  • możliwość użytkowania samochodu bez konieczności wpłaty własnej. Niektórzy leasingodawcy dają swoim klientom możliwość zawarcia umowy leasingowej bez konieczności uiszczania czynszu inicjalnego. Dzięki takiej konstrukcji przedsiębiorca może korzystać z auta i rozwijać firmę, nie ponosząc jednorazowo wysokich kosztów własnych;
  • minimum formalności. Procedura leasingowa jest stosunkowo szybka, a leasingodawcy wymagają zdecydowanie mniejszej ilości dokumentów niż banki udzielające kredytów samochodowych.

    * Wskutek zmian podatkowych, które weszły w życie na przełomie 2018 i 2019 roku, przedsiębiorcy, którzy wzięli w leasing operacyjny samochód osobowy kosztujący mniej niż 150 tys. zł (spalinowy i hybryda), mogą zmniejszyć podstawę opodatkowania o całość opłat związanych z leasingiem. W przypadku droższych aut koszty przeliczane są proporcjonalnie.

Czy leasing się opłaca?

Leasing jest obecnie jedną z najatrakcyjniejszych form finansowania pojazdów używanych — nie tylko z powodu niskiej miesięcznej raty, ale także korzyści podatkowych, minimalnej ilości formalności i możliwości użytkowania pojazdu bez inwestowania własnych środków finansowych. Takie rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorców, którzy chcą unowocześniać flotę, dostosowując parametry pojazdów do aktualnych potrzeb firmy, zdejmując ze swoich ramion obowiązek samodzielnej odsprzedaży nieużywanych już modeli.

Źródło:

  1. https://msp.money.pl/wiadomosci/leasing-samochodow-uzywanych-jak-sie-odbywa-6344397286598273a.html
Polecane  Oszczędności – oddać na lokatę czy zostawić na ROR?