Lokata bankowa - kompendium wiedzy

Gdy mamy własny kapitał i zastanawiamy się nad tym, jak go pomnożyć, szybko możemy zorientować się, że nie brakuje propozycji wartych rozważenia. Nie oznacza to jednak, że każda z nich jest tak samo atrakcyjna. Jeśli więc dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z oszczędzaniem i zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie naszych pieniędzy, w centrum naszego zainteresowania powinna znaleźć się przede wszystkim lokata bankowa.

Jak działają lokaty bankowe?

Mówiąc o lokatach bankowych mamy na myśli pewną umowę z bankiem. Bank, na mocy jej postanowień, przejmuje na określony czas należący do nas kapitał, gdy zaś umowa się kończy, zwraca nam nie tylko sam kapitał, ale i zysk, który należy nam się z odsetek (oczywiście, jest on pomniejszony o należny podatek). Umowa posiada także pewne obostrzenia. Każda jest zredagowana nieco inaczej, co do zasady jednak oszczędności wpłaconych na lokatę nie można więc wypłacić aż do zakończenia okresu ustalonego z bankiem. Jeśli inwestor zdecyduje się na taki krok, musi liczyć się z pewnymi konsekwencjami, w tym, przede wszystkim, z utratą tych odsetek, które zostały mu już naliczone.

To warto wiedzieć

Lokata jest uważana za bardzo bezpieczną formę oszczędzania i zarabiania, nawet w takim przypadku warto jednak zastanowić się nad własnymi możliwościami. Lokat jest wiele, najlepszą jest więc często nie ta, która jest najwyżej oceniana w różnego rodzaju rankingach, ale ta, która jest dopasowana do możliwości samego inwestora.

Polecane  Nie tylko RRSO, czyli jak zaciągać kredyt gotówkowy

Zalety i ograniczenia

Czytelność i wysoki poziom bezpieczeństwa (Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci inwestorowi kapitał nawet, jeśli sam bank znajdzie się w finansowych tarapatach) to największe atuty, o jakich można mówić w przypadku lokaty bankowej. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to również produkt wiążący się z pewnymi ograniczeniami. Oprocentowanie lokat ściśle wiąże się ze stopami procentowymi i jeśli te nie są wysokie, trudno liczyć na imponujące zarobki. Źle dobrana lokata może przynieść nawet minimalną stratę, zwłaszcza, jeśli na niskie stopy procentowe nakłada się inflacja.