Lokata czy konto, czyli jak zacząć oszczędzanie?

Lokata czy konto, czyli jak zacząć oszczędzanie?Gdy zaczynamy zastanawiać się nad tym, jak powiększyć nasze zasoby finansowe, szybko orientujemy się, że banki mają nam do zaoferowania przynajmniej kilka produktów, które mogą nam w tym pomóc. Nie mając jeszcze dużego doświadczenia, zwykle rozważamy przede wszystkim lokaty bankowe i konta oszczędnościowe zastanawiając się nad tym, z której opcji skorzystać w pierwszej kolejności.

Kiedy warto pomyśleć o lokacie?

Lokata jest ciekawym rozwiązaniem przede wszystkim wówczas, gdy jednorazowo otrzymaliśmy większą kwotę, teraz zaś zastanawiamy się nad tym, jak ją rozdysponować. Nietrudno jest się domyślić, że pozostawienie jej na rachunku bankowym nie musi być dobrym rozwiązaniem, kwota ta będzie bowiem szybko topnieć. Lokata terminowa pozwoli na jej przechowanie i zwalczy pokusę wydania jej na drobne przyjemności. Jeśli posiadamy konto internetowe, jej założenie nie będzie wymagało od nas nawet wyjścia z domu, co sprawia, że rozwiązanie to jawi się jako jeszcze atrakcyjniejsze. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że nie wszystkie lokaty są tak samo atrakcyjne. Warto więc zapoznać się więc nie tylko z oprocentowaniem tego produktu bankowego, ale i ze sposobem, w jaki naliczane są odsetki. Nie zaszkodzi też, jeśli poznamy już wcześniej konsekwencje ewentualnego zerwania umowy.

Kiedy opłaca się konto oszczędnościowe?

Niestety, nie zawsze jesteśmy w sytuacji na tyle komfortowej, aby zamrozić na dłuższy czas większą kwotę. Nie oznacza to jednak, że nie mamy szans na oszczędzanie. Jeśli więc chcemy odkładać pieniądze systematycznie i nie demotywuje nas to, że nie są to duże kwoty, możemy skorzystać z konta oszczędnościowego. Jest ono podobne do klasycznego konta bankowego, liczba bezpłatnych operacji, jakie można na nim wykonywać, jest jednak w znaczący sposób ograniczona. W praktyce oznacza to, że w przypadku pojawienia się dużego wydatku, natychmiast będziemy mogli sięgnąć po pieniądze, pozostaną one jednak nietknięte, gdy przyjdzie nam ochota na drobną zachciankę. Także w tym wypadku o opłacalności przesądza przede wszystkim oprocentowanie.

Polecane  Kredyt gotówkowy na dowolny cel