Lokaty sposobem na oszczędzanie

Chomikowanie wolnych środków w przysłowiowej skarpecie dawno odeszło do lamusa, ustępując miejsca bardziej nowoczesnym rozwiązaniom – jednym z nich są lokaty bankowe, dzięki którym można nie tylko bezpiecznie ulokować wolne środki, ale także zarobić.

Lokaty, czyli pożyczki dla banku

Lokata to nic innego jak produkt o charakterze pożyczkowym, przy czym w tym przypadku pożyczającym jest bank lub instytucja finansowa, z której usług korzysta klient. Lokaty objęte są określonym oprocentowaniem, należy jednak pamiętać, że odsetki są naliczane w stosunku rocznym.
Analizując tę kwestię warto zwrócić uwagę na fakt, że lokatę bankową może założyć każdy dorosły człowiek. Z całą pewnością jest to doskonały sposób, by bezpiecznie i efektownie ulokować wolne środki.

Długo- czy krótkoterminowa?

Lokatę bankową można założyć na określony czas, wśród propozycji dostępne są lokaty krótkoterminowe i długoterminowe, trwające od jednego miesiąca nawet do jednego roku. Decydując się na konkretne rozwiązanie należy uwzględnić fakt, że w przypadku zerwania lokaty przed upływem określonego w umowie okresu klient traci naliczone do tej pory odsetki, a tym samym może wypłacić wyłącznie kapitał.
W praktyce oznacza to, że w przypadku osób, które nie są pewne własnej płynności finansowej, zdecydowanie lepiej wybrać lokatę krótkoterminową, uwzględniając jej przedłużenie po zakończeniu trwania umowy – w tej sytuacji bank wypłaca odsetki, natomiast kapitał pozostaje na lokacie, która trwa przez taki sam okres.
Lokaty długoterminowe sprawdzą się natomiast w sytuacji, gdy dana osoba zbiera środki na określony cel, np. na wymarzony wyjazd, ślub czy prezent na osiemnaste urodziny. Umieszczając dowolną kwotę na lokacie bankowej można mieć pewność, że środki będą przechowywane bezpiecznie i nie zostaną wydane na inny cel, dodatkowym bonusem są odsetki, które można potraktować jako dodatkowy zastrzyk gotówki.
Warto nadmienić, że każda osoba może posiadać dowolną ilość lokat bankowych, nie ma także ograniczeń w zakresie długości ich trwania oraz wysokości deponowanych na lokatach środków.

Polecane  Lokata bankowa - kompendium wiedzy