Na co zwracać uwagę przygotowując się do zaciągnięcia kredytu gotówkowego?

Co zrobić, gdy brakuje nam gotówki, a inwestycja, jaka nas czeka, jest na tyle ważna, że nie możemy czekać aż uzbieramy odpowiednią kwotę? Rozwiązaniem piętrzących się z tego powodu problemów może okazać się kredyt gotówkowy. Na co zatem zwracać uwagę zaciągając go?

Oprocentowanie

To oprocentowanie kredytu wydaje się mieć kluczowe znaczenie przy ocenie jego atrakcyjności. Informuje nas o tym, ile odsetek będziemy musieli zwrócić bankowi, a tym samym – jaka jest rzeczywista wartość pomocy, która została nam zaproponowana. Oprocentowanie nie jest jedynym kosztem kredytu, nadal jednak stanowi jego największe obciążenie. Im jest niższe, tym lepiej, choć samo w sobie nie może stanowić jedynego kryterium wyboru.

Prowizja

Wysokość prowizji jest ustalana każdorazowo przez bank, potrafi być przy tym różna nawet w jednym banku, jeśli w centrum naszego zainteresowania znajdują się dwa produkty bankowe. To właśnie ona informuje nas o tym, jak duże są koszty związane z samym złożeniem i rozpatrzeniem wniosku kredytowego. Banki raz na jakiś czas zrzekają się jej, choć niejednokrotnie brak prowizji potrafią powetować sobie wyższym oprocentowaniem kredytu.

Koszty dodatkowe

Oprocentowanie i prowizja nie są wcale jedynymi kosztami, a jakimi musi liczyć się osoba zastanawiająca się nad zaciągnięciem kredytu gotówkowego. Banki potrafią wprowadzać do umowy kredytowej także koszty dodatkowe. Najczęściej spotykanym jest ubezpieczenie kredytu. Przeważnie kojarzy się nam ono z kredytami hipotecznymi, mamy z nim jednak do czynienia również w przypadku kredytów gotówkowych i nie dzieje się tak wcale rzadko.

Polecane  Kredyt gotówkowy ratunkiem w patowej sytuacji

RRSO

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wskaźnik, który już od kilku lat musi być podawany klientom przez wszystkie instytucje udzielające wsparcia kredytowego. Jest on o tyle ważny, że informuje, jaki procent kredytu stanowią wszelkie koszty, które nie są samą kwotą pożyczoną klientowi. RRSO to wskaźnik obiektywny, który przydaje się zwłaszcza podczas wstępnej analizy ofert, a więc wtedy, gdy staramy się wyłonić najciekawsze propozycje.