Kredyt konsolidacyjny coraz częściej propagowany jest jako rozwiązanie, które może ocalić nas przed pochopnie podjętymi decyzjami nawet, jeśli jeszcze nie tak dawno wydawało się nam, że nic nie jest już w stanie uratować nas przed ich konsekwencjami. Czy jednak wiemy o nim wszystko?
Na czym polega konsolidacja?
Pytanie o to, czym właściwie jest kredyt konsolidacyjny, zasługuje na to, aby je postawić, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniem różniącym się znacząco od innych produktów bankowych. Warto zatem pamiętać, że mówimy w jego przypadku o kredycie zaciąganym po to, aby możliwe stało się spłacenie naszych wcześniejszych zobowiązań. Te zresztą mogą być różne. Zwykle kredyty konsolidacyjne kojarzy się z tymi, po które sięgają osoby mające zbyt wiele kredytów gotówkowych do spłacenia. Tymczasem sa one znakomitym rozwiązaniem także wówczas, gdy problemem jest spłacenie debetu, limitu na karcie kredytowej, a nawet kredytu hipotecznego.
Jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego?
Wskazanie największej zalety kredytu konsolidacyjnego wcale nie jest prostym zadaniem, problem mają z tym więc nawet osoby, które same zdecydowały się na taką opcję. Najczęściej podkreśla się jednak, że mamy do czynienia z kredytem, który zwalnia nas z obowiązku pamiętania o wcześniejszych zobowiązaniach, wysokości kwot, jakie mamy do spłacenia oraz datach, jakich należy przestrzegać. Dzięki takiemu kredytowi mamy przecież do czynienia z jednym tylko terminem płatności. Warto docenić także to, że sama rata jest niższa niż ma to miejsce, gdy spłaca się kilka kredytów, a zobowiązania, które zaczynały nam już ciążyć, zostają spłacone.
Czy konsolidacja zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Wiele osób z pewnością ucieszyłoby się słysząc, że konsolidacja jest niezawodnym rozwiązaniem, które może im pomóc w rozwiązaniu wszelkich dotychczasowych problemów. Niestety, nie ma wcale takiej pewności. Tu wiele zależy zarówno od zasad, na jakich zaciągany jest kredyt, jak i od nastawienia osoby, która decyduje się na skorzystanie z niego.