Oszczędności – oddać na lokatę czy zostawić na ROR?

Mało kto nie posiada obecnie własnego konta w banku – czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Ten produkt bankowy ma wiele zalet, ponieważ możemy swobodnie przechowywać na nim pieniądze, wybierać je z niego w dowolnej chwili, korzystać z bankomatów, konta internetowego, wykonywać przelewy i tak dalej. Mamy stały nadzór nad tym, co się dzieje. Na nasz rachunek przychodzi pensja, a my możemy również odnotować pewne zyski płynące z oprocentowania. Nic dziwnego, że tak wiele osób – przywiązanych do swojego konta – to na nim woli przechowywać swoje oszczędności i nie chce nawet słyszeć o lokacie bankowej. Inni jednak zastanawiają się nad oddaniem na nią części oszczędności. Co się bardziej opłaca?

Lokata znacznie lepsza

Z lokat korzysta mnóstwo osób – i są bardzo z nich zadowolone. Istnieją różne rodzaje podobnych depozytów bankowych – o stałym oprocentowaniu, o oprocentowaniu zmiennym, długoterminowe, krótkoterminowe, odnawialne itp. Wybór konkretnej lokaty nie jest prosty, a później przekłada się na wysokość zysków. Zawsze jednak będą one większe na lokacie bankowej niż na zwykłym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Jest to po prostu kwestia wyższego oprocentowania, na które na ROR nie ma co liczyć.

Zalety, wady, porównanie

Z pewnością lokaty nie są produktem bankowym przeznaczonym dla każdego. Na pewno nie będą z nich zadowolone osoby, które lubią mieć wolność dysponowania własnymi pieniędzmi – a zatem wybierania ich i dodawania kiedy tylko chcemy. Takie możliwości oferuje ROR, ale z kolei podobna swoboda przekłada się na mniejsze zyski. Klient jest mniej pewny, więc bank przypisuje do konta bankowego mniejsze oprocentowanie. Z lokaty nie możemy wybrać pieniędzy przez upływem terminu zapisanego w umowie – w takim wypadku stracilibyśmy wszystkie zyski. Brak takiej możliwości przekłada się na większą skuteczność – nie wydamy na zakupach więcej niż możemy. Będziemy się bardziej ograniczać, a w efekcie zyskamy. Najlepiej jest posiadać obydwa produkty bankowe – zwykły ROR dla codziennego obrotu pieniędzmi oraz lokatę bankową z pewną sumą, którą chcemy zachować i powiększyć.

Polecane  Jak napisać biznesplan? Praktyczne wskazówki