Rodzaje lokat terminowych

W zależności od naszych potrzeb, a także możliwego do zainwestowania kapitału, możemy wybrać kilka rodzajów lokat terminowych. Lokaty bankowe to produkty standardowe, ale także bardziej celowane mechanizmy finansowe, na przykład skierowane do osób majętnych (lokaty rentierskie), czy też skrojone na miarę przedsiębiorców (lokaty overnight). Inne zadania, jakie mogą spełniać lokaty terminowe, to zaspokojenie potrzeb klientów, którzy potrzebują elastyczności finansowej, czyli lokaty progresywne. Także dla osób posiadających na przykład kredyty walutowe istnieje celowany produkt i są to lokaty walutowe.

Lokata standardowa

Lokaty terminowe, standardowe to swoista umowa z bankiem, iż jako klient powierzamy mu na z góry określony czas swój kapitał, w zamian za zysk, jaki wypracowują te pieniądze, zależny od oprocentowania lokaty, który otrzymamy pod warunkiem, że nie wycofamy środków przed czasem, na który opiewa umowa. Po upływie terminu lokaty, bank wypłaca klientowi zarówno ulokowane środki, jak i zysk wynikający z oprocentowania. Lokaty terminowe mogą posiadać zarówno oprocentowanie stałe, jak i zmienne. Obecnie niewiele banków ma w ofercie lokaty jednodniowe, niegdyś bardzo popularne, ponieważ pozwalały uniknąć tzw. Podatku Belki.

Lokata rentierska

Wśród lokat terminowych lokata rentierska wyróżnia się długim okresem inwestycji. Zwykle lokaty rentierskie zawierane są co najmniej na rok. Wyjątkowość tej lokaty polega na tym, że z zysków możemy korzystać w trakcie trwania takiej lokaty, a nie po jej zakończeniu. Jednak oprocentowanie tych lokat jest zazwyczaj niższe niż w te, które posiadają standardowe lokaty terminowe.

Polecane  Czy lokaty są opłacalne?

Lokata dla przedsiębiorców

Lokata overnight, czyli lokata nocna, polega na tym, że jest ona zakładana na noc na podstawie dyspozycji klienta, według której wolne środki na rachunku firmowym ponad określony limit trafiają zwykle automatycznie (lokata overnight automatyczna) na lokatę.

Lokata progresywna

Lokaty progresywne, to lokaty terminowe, których oprocentowanie wzrasta w kolejnych okresach umownych. Oznacza to, że np. w pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 2%, w piątym 3,5%, a w dwunastym 5% w skali roku.