auto na kredyt czy leasing

Jeśli marzysz o nowym aucie, jednak nie chcesz lub nie możesz sfinansować zakupu gotówką, sięgnij po alternatywę w postaci kredytu lub leasingu. W artykule omówimy specyfikę obu form finansowania. Podpowiemy także, którą z nich warto wybrać.

W zależności od marki, modelu, wyposażenia i dodatkowych parametrów koszt zakupu nowego samochodu wynosi od kilkudziesięciu tysięcy złotych „w górę”. Dla wielu Polaków sfinansowanie takiej transakcji gotówką nie zawsze jest więc możliwe. Jeśli marzysz o nowym, funkcjonalnym aucie, jednak nie dysponujesz oszczędnościami w potrzebnej kwocie, nie musisz rezygnować z planów. Alternatywą dla zakupu gotówkowego jest sięgnięcie po zewnętrzne źródło finansowania — kredyt lub leasing i rozłożenie płatności na wygodne do spłaty raty.

Kredyt a leasing czym się od siebie różnią?

Zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing samochodu pozwalają rozpocząć użytkowanie pojazdu bez konieczności inwestowania potężnych środków finansowych. Specyfika obu produktów jest jednak zupełnie inna.

Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego. Przedmiotem umowy kredytowej może być więc nie tylko auto, ale także motocykl, quad czy… łódź motorowa. Maksymalna wysokość finansowania zależy od wartości pojazdu i zdolności kredytowej wnioskującego. Spłata odbywa się z reguły w miesięcznych ratach, nawet przez 10 lat. Alternatywną formą, oferowaną przez niektóre banki jest kredyt samochodowy z ratą balonową lub w formule mieszanej, łączącej miesięczne raty z ostatnią ratą balonową. Warunkiem udzielenia kredytu na samochód jest z reguły konieczność ustanowienia zabezpieczeń (najpopularniejsze to przewłaszczenie częściowe, cesja praw z polisy AC pojazdu samochodowego czy weksel in blanco), które podniosą bezpieczeństwo finansującego. Choć taka procedura może będzie wymagać dodatkowych formalności, pozwoli znacząco obniżyć koszty kredytu.

Polecane  Jak wybrać dobry kredyt samochodowy?

Leasing to nowoczesna forma finansowania środków trwałych. W zamian za regularne opłacanie rat leasingowych leasingobiorca może korzystać z przedmiotu umowy. Co ważne — przez cały okres spłaty formalnym właścicielem przedmiotu pozostaje nie on, lecz leasingodawca. Minimalny okres trwania umowy leasingowej musi wynosić co najmniej 40% okresu amortyzacji środka trwałego W przypadku aut osobowych umowa nie może być więc krótsza niż 2 lata. Ze względu na korzyści podatkowe leasing to produkt przeznaczony przede wszystkim dla przedsiębiorców.

Kredyt a leasing koszty

Czy kredyt na auto jest tańszy czy droższy od leasingu? Takie pytanie regularnie stawiają sobie osoby stojące przed wyborem formy finansowania. Nie ulega jednak wątpliwości, że trudno odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Wiele zależy tu bowiem od wartości pojazdu, okresu finansowania, wysokości ewentualnej wpłaty własnej czy warunków zaproponowanych przez finansującego. Jedynym sposobem, który umożliwi precyzyjną weryfikację kosztów, jest wykonanie kalkulacji leasingu samochodu oraz kredytu samochodowego. Bazując na konkretnych danych, dowiesz się, która forma finansowania okaże się dla Ciebie bardziej opłacalna.

Kredyt czy leasing na samochód który z nich warto wybrać?

To, która forma finansowania przyniesie Ci większe korzyści, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i oczekiwań.

Leasing samochodu przyniesie odczuwalne korzyści przede wszystkim przedsiębiorcom. Sięgając po taką formę finansowania, będą mogli bowiem obniżyć zobowiązania podatkowe, zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i VAT-u.

Polecane  Karta kredytowa - najważniejsze pojęcia

Samochód na raty to dobre rozwiązanie dla osób fizycznych:

  • które chcą rozpocząć użytkowanie auta bez konieczności inwestowania własnych środków (kredyt samochodowy bez wpłaty własnej);
  • które chcą rozłożyć spłatę finansowania na maksymalnie długi okres, obniżając tym samym wysokość raty;
  • dla których korzyści podatkowe wynikające z leasingu mają drugorzędne znaczenie;
  • chcą uniknąć konieczności spłaty pozostałych rat kredytu w przypadku utraty przedmiotu umowy (np. kradzieży auta).

 

Źródło:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-leasing-i-kredyt-podobienstwa-i-roznice