Sposoby na niższy koszt kredytu

Niezależnie od tego, jaki kredyt wybierzemy, istnieją sposoby obniżenia jego kosztów. Musimy wiedzieć, że banki traktują kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty konsolidacyjne i inne jako swojego rodzaju ruletkę, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy klient będzie chciał oddać pieniądze, a nawet jeśli będzie chciał, może nie być w stanie. Dlatego ważnym elementem kosztu każdego kredytu jest to, jak duże jest ryzyko niespłacenia zobowiązania. Można to przełożyć na nasze codzienne życie. Jeśli mamy dwa przedmioty, pozornie takie same, ale jeden jest na gwarancji, a drugi nie jest objęty żadną gwarancją, więcej zapłacimy za ten z gwarancją. Dla banku sytuacja jest ustawiona tak, że jest w stanie zażądać od nas mniej pieniędzy za pożyczkę, jeśli damy mu gwarancję spłaty.

Zabezpieczenie

Najlepszą gwarancją spłaty jest zawsze jakieś zabezpieczenie. Optymalną sytuację mamy przy kredytach zabezpieczanych hipotecznie, na przykład przy kredytach konsolidacyjnych z ustanowieniem hipoteki. Bank wie, że jeśli nie będziemy spłacali zadłużenia, weźmie nasz dom i odzyska pieniądze. Kredyt samochodowy to z kolei kredyt gotówkowy z konkretnym przeznaczeniem i wychodzi dużo taniej od zwykłego kredytu gotówkowego, za który kupilibyśmy samochód. W przypadku zwykłych kredytów pieniężnych też można przedstawić bankowi jakieś zabezpieczenie materialne, na przykład akcje na koncie maklerskim, które bank będzie mógł zająć w razie naszej niewypłacalności.

Żyranci

Żyranci nie są bynajmniej wynalazkiem, który odszedł już do lamusa. Bank czasami może ich zażądać, jeśli nasze zdolności finansowe nie są na odpowiednim poziomie, ale można także przedstawić żyrantów, kiedy bank o nich nie prosi i w ten sposób poprawić swoją pozycję negocjacyjną. Nie ma to większego znaczenia przy pożyczkach dotyczących niskich kwot, ale przy większych pożyczkach czy pożyczkach, na przykład kredytach samochodowych, może mieć już spore znaczenie dla wysokości oprocentowania lub marży. Trzeba mieć jednak na uwadze, że polityka banków wobec zabezpieczeń i żyrantów bywa różna.

Polecane  Wykup samochodu z leasingu – jak zrobić to krok po kroku