Gdy próbujemy porównywać ze sobą lokaty bankowe oferowane przez różne podmioty, często odkrywamy, że nie jest to wcale takie proste. Jedno z pierwszych pytań, na które musimy odpowiedzieć, dotyczy tego, czy bardziej interesują nas te, które mają stałe, czy też zmienne oprocentowanie. Jak zatem interpretować ten termin?
Spis treści
Lokaty ze stałym oprocentowaniem
O lokacie ze stałym oprocentowaniem mówimy w sytuacji, w której nasza umowa z bankiem zakłada, że już po upływie umowy na nasze konto wpłynie określony procent od ulokowanej kwoty. W takim przypadku pierwszego dnia umowy będziemy w stanie dokładnie przewidzieć, ile zarobimy w jej ostatnim dniu. To właśnie gwarancja pewnego dochodu jest powszechnie uważana za największy atrybut tego rodzaju lokat. Są one wyjątkowo korzystne także wtedy, gdy coraz więcej mówi się o obniżkach stóp procentowych jako o ruchu planowanym w najbliższym czasie przez Radę Polityki Społecznej. Niestety, rozwiązanie to ma też pewne minusy. Jeśli lokata bankowa, na którą się zdecydowaliśmy, mrozi nasze pieniądze na kilka lat – możemy stracić, w tym czasie bowiem RPP może nie tylko obniżać, ale i podnosić stopy procentowe reagując w ten sposób na bieżące wydarzenia gospodarcze.
Lokaty ze zmienną stopą procentową
Jeśli uznamy, że interesuje nas lokata bankowa ze zmienną stopą procentową, musimy liczyć się z tym, że oprocentowanie odsetek będzie się zmieniać już w trakcie obowiązywania umowy. Nietrudno się przy tym domyślić, że mowa jest tu zarówno o zmianach korzystnych dla nas, jak i takich, które mogą sprawić, że zarobimy mniej niż w innych okolicznościach. Kluczowe znaczenie mają ponownie zmiany, jakie ogłasza Rada Polityki Pieniężnej, bank może więc nie tylko podnosić, ale i obniżać oprocentowanie lokat. Jeśli więc śledzimy zmiany, jakie dokonują się na polskim rynku i podejrzewamy, że podniesienie stóp procentowych przez RPP to tylko kwestia czasu, wcale nie musimy wstrzymywać się z lokowaniem posiadanych przez siebie pieniędzy. Wybór omawianej tu lokaty pozwala nam na większe zyski, gdy zmiany wejdą już w życie.