Stałe, czy zmienne oprocentowanie - jaką opcję wybrać?

Gdy próbujemy porównywać ze sobą lokaty bankowe oferowane przez różne podmioty, często odkrywamy, że nie jest to wcale takie proste. Jedno z pierwszych pytań, na które musimy odpowiedzieć, dotyczy tego, czy bardziej interesują nas te, które mają stałe, czy też zmienne oprocentowanie. Jak zatem interpretować ten termin?

Lokaty ze stałym oprocentowaniem

O lokacie ze stałym oprocentowaniem mówimy w sytuacji, w której nasza umowa z bankiem zakłada, że już po upływie umowy na nasze konto wpłynie określony procent od ulokowanej kwoty. W takim przypadku pierwszego dnia umowy będziemy w stanie dokładnie przewidzieć, ile zarobimy w jej ostatnim dniu. To właśnie gwarancja pewnego dochodu jest powszechnie uważana za największy atrybut tego rodzaju lokat. Są one wyjątkowo korzystne także wtedy, gdy coraz więcej mówi się o obniżkach stóp procentowych jako o ruchu planowanym w najbliższym czasie przez Radę Polityki Społecznej. Niestety, rozwiązanie to ma też pewne minusy. Jeśli lokata bankowa, na którą się zdecydowaliśmy, mrozi nasze pieniądze na kilka lat – możemy stracić, w tym czasie bowiem RPP może nie tylko obniżać, ale i podnosić stopy procentowe reagując w ten sposób na bieżące wydarzenia gospodarcze.

Lokaty ze zmienną stopą procentową

Jeśli uznamy, że interesuje nas lokata bankowa ze zmienną stopą procentową, musimy liczyć się z tym, że oprocentowanie odsetek będzie się zmieniać już w trakcie obowiązywania umowy. Nietrudno się przy tym domyślić, że mowa jest tu zarówno o zmianach korzystnych dla nas, jak i takich, które mogą sprawić, że zarobimy mniej niż w innych okolicznościach. Kluczowe znaczenie mają ponownie zmiany, jakie ogłasza Rada Polityki Pieniężnej, bank może więc nie tylko podnosić, ale i obniżać oprocentowanie lokat. Jeśli więc śledzimy zmiany, jakie dokonują się na polskim rynku i podejrzewamy, że podniesienie stóp procentowych przez RPP to tylko kwestia czasu, wcale nie musimy wstrzymywać się z lokowaniem posiadanych przez siebie pieniędzy. Wybór omawianej tu lokaty pozwala nam na większe zyski, gdy zmiany wejdą już w życie.

Polecane  Lokaty bankowe i ich rodzaje