Wady i zalety kart kredytowych

Karta kredytowa jest jednym z najpopularniejszych i zarazem najczęściej używanych produktów finansowych przez ludzi w wielu krajach świata. Niektórzy nie wyobrażają sobie zakupów bez kart kredytowych, a inni traktują je jako zło konieczne. Jakie są wady i zalety kart kredytowych?

Karta kredytowa – co musisz wiedzieć?

Karty kredytowe od kilkunastu lat są używane przez miliony klientów na całym świecie. Płacimy nimi w sklepach, decydujemy się na ważne inwestycje używając ich i bywa tak, że służą nam w codzienności na tyle dobrze, że nie potrafimy z nich zrezygnować. Im więcej rozsądnych transakcji, tym większa możliwość redukcji kosztów dla posiadacza karty, dlatego nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na jej posiadanie i regularnie korzystnie.

Nie mniej jednak karta kredytowa jest środkiem płatniczym, z którym trzeba obchodzić się dość ostrożnie. Większość kart kredytowych ma bardzo wysokie oprocentowanie, dlatego warto rozsądnie z niej korzystać. Wiele banków proponuje karty kredytowe swoim klientom, aby mogli bez ograniczeń robić zakupy. Jednak należy wziąć pod uwagę kwestię wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, które nie zawsze są obowiązkowe. Karta kredytowa to nic innego jak kredyt od banku na karcie, który potem należy spłacać w określonych terminach narzuconych przez bank.

Karta kredytowa – wady i zalety

Karty kredytowe jak każdy produkt finansowy ma wiele zalet i wad, dlatego warto je poznać, zanim zdecydujemy się na częste korzystanie z takiej formy płatności. Do zalet posiadania karty kredytowej można zaliczyć przede wszystkim to, że przez cały czas mamy dostęp do pieniędzy. To również możliwość odroczenia płatności za zakupy nawet do 2 miesięcy i spore bezpieczeństwo, ponieważ nie musimy mieć przy sobie gotówki, aby korzystać z pieniędzy. Karty kredytowe mają też wiele minusów.

Polecane  Zalety kredytów samochodowych

Należą do nich przede wszystkim: terminy spłacenia karty kredytowej wyznaczone przez bank, wysokie oprocentowanie, kary finansowe, limity operacji kartą narzucane przez bank, limity pieniężne, duże prowizje przy wypłatach gotówki z bankomatów. Warto zastanowić się czy potrzebujemy karty kredytowej do codziennych wydatków i musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteśmy gotowi na takie ryzyko. Wbrew pozorom wiele osób docenia karty kredytowe za łatwość ich używania, regularny dostęp do pieniędzy i możliwość późniejszej spłaty. Jednak jest też wielu, którzy traktują karty kredytowe jako zło konieczne i nie korzystają z nich często.