Wybieramy lokatę bankową

Posiadane oszczędności bez wątpienia warto bezpiecznie ulokować. Najlepiej skorzystać z usług banku, stawiając na lokatę terminową. To popularny produkt bankowy, który znajduje się w ofercie większości banków działających na terenie kraju. W związku z tym wybranie tej idealnej lokaty wcale nie jest proste. Poniżej podpowiadamy, co warto uwzględnić, jeśli zależy nam na tym, aby lokata była naprawdę dobrze dopasowana do naszych potrzeb oraz oczekiwań.

Czas trwania

Ma ogromne znaczenie. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku większości lokat terminowych nie mamy dostępu do pieniędzy przez cały czas trwania lokaty. Jeśli więc zdecydujemy się na lokatę trwającą aż dwadzieścia cztery miesiące, zamrażamy pieniądze na dwa lata. Jeżeli zdecydujemy się zamknąć lokatę wcześniej, stracimy odsetki. Na szczęście banki proponują swoim klientom różny czas trwania lokat terminowych. Najkrótsza lokata bankowa trwa miesiąc, najdłuższa na ogół dwa lata. Niektóre banki proponują lokaty trzyletnie.

Oprocentowanie

To czynnik, który bezpośrednio wpływa na zysk, jaki osiągniemy z lokaty. Z pewnością nikomu nie trzeba tłumaczyć, że im wyższe oprocentowanie, tym lokata jest bardziej korzystna. Podejmując decyzję o założeniu lokaty, warto porównać oferty różnych banków. Co ważne, stali klienci na ogół mogą negocjować wysokość oprocentowania.

Kapitalizacja odsetek

Większość lokat to kapitalizacja odsetek dopiero po zamknięciu lokaty. Jest to rozwiązanie spotykane najczęściej, ale nie najbardziej popularne. Najbardziej korzystna dla posiadacza lokaty jest codzienna kapitalizacja odsetek. Pomnaża ona kwotę, od której kolejnego dnia naliczane zostaną odsetki. W konsekwencji codzienna kapitalizacja odsetek pozwala na osiągnięcie większego zysku.

Polecane  Zalety kredytów samochodowych

Lokata bankowa to bezpieczny produkt, który nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jest najlepszym sposobem na ulokowanie oszczędności z jednoczesnym ich pomnożeniem. Wprawdzie proponowane oprocentowanie nie jest dzisiaj zbyt wysokie, ale bez wątpienia przynamniej w minimalnym stopniu chroni pieniądze przed inflacją.